Školní program EVVO


Ke stažení:


REALIZACE EVVO PRO ŠKOLNÍ ROK 2019/2020


REALIZACE EVVO PRO ŠKOLNÍ ROK 2021/2022


Exkurze EVVO - CHKO Moravský kras

Ve středu 18. září 2019 se žáci 7., 8. a 9. ročníku zúčastnili exkurze environmentální výchovy do CHKO Moravský kras. Program byl opravdu pestrý. Ze Skalního mlýna jsme chladným ránem šli k Punkevním jeskyním, kde nás čekala zajímavá prohlídka s plavbou na lodičkách. Obdivovali jsme krápníkovou výzdobu, ocitli jsme se až na dně propasti Macocha. Pak jsem se nechali vyvézt lanovkou k hornímu můstku Macochy. Při pohledu do propasti hluboké 138 metrů se mnohým zatočila hlava. Občerstvili jsme se, nakoupili suvenýry a jeli jsme na prohlídku větrného mlýna holandského typu do Rudice. Expozice zde byla věnovaná speleologii, historii těžby rud a starému způsobu bydlení. Zajímavé 3D promítání nám ukázalo krásy místní krajiny. Další přejezd byl do nedaleké vesnice Senetářov. Ve starém domku s doškovou střechou se nachází Muzeum perleťářství a tradičního bydlení. Prošli jsme si expozici výroby perleťových knoflíků, celou usedlosti i dvorek, kde byly vystaveny zemědělské stroje používané v minulosti i nově vybudovaná pícka na pečení chleba. Na zpáteční cestě jsme navštívili přírodní památku Malhostovické kopečky, tvoří je Malhostovická pecka a Drásovský kopeček. Zajímavostí této památky je vápencové podloží s tepomilnými rostlinami.

A co říci závěrem - CHKO Moravský kras je nejkrásnější krasová oblast v České republice - krásná příroda, tajemné jeskyně i propadání. Jsme rádi, že jsme ji mohli navštívit.

 

Jana Jakešová


Botanická zahrada Brno

V pátek 31. května 2019 jsme se vypravili s žáky 7. ročníku do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty MU v Brně, kde právě probíhala výstava Masožravé rostliny. Výklad k těmto zajímavým kytkám nám dal sám pěstitel Ing. Miroslav Sedláček.

Prohlédli jsme si také vegetaci tropických deštných lesů, pouští i subtropického pásu v několika sklenících - zajímavé byly nezralé plody banánovníku, bavlník, kávovník, cykasy a mnoho dalších.

Bylo fajn vidět rostliny, které u nás nerostou, na vlastní oči a ne jenom v učebnici.

Jana Jakešová


Planetárium - 4. + 5. ročník

Žáci o exkurzi napsali:

V úterý 20. listopadu 2018 jsme jeli do planetária v Brně.

Jely s námi paní učitelky Jakešová a Vonešová.

Cestovali jsme autobusem, vlakem a MHD.

Když jsme v Brně čekali na autobus, mávali jsme na auta. Jela kolem nás i policie a zablikala a zahoukala na pozdrav.

Museli jsme vyšlapat velký kopec na Kraví horu.

Uvnitř byla velká obrazovka, ve které jsme se viděli ve vesmíru.

Vypadalo to tam jako v kině, ale sedadla se dala sklopit a film se promítal nahoře v kopuli.

Viděli jsme noční oblohu a různá souhvězdí - Hadonoš, Pegas, Jednorožec,...

Zaletěli jsme se podívat také na Měsíc, Mars, Venuši a Saturn s prstenci.

Paní nám pustila film Země v pohybu.

Bylo to zajímavé a dozvěděl jsem se mnoho nových věcí.

Mohli jsme si něco koupit v automatu a v Tišnově.

Výlet jsem si užila.

Domů jsme dojeli za sněžení.


ZOO Brno

Ve středu 10. října 2018 se konala v ZOO Brno soutěž s názvem Den přírodních věd. Naše škola se této soutěže chtěla zúčastnil již v loňském roce, ale pro velký zájem škol to nebylo možné. Proto organizátoři letos soutěžící rozdělili do dvou kategorií. Z naší školy byla tři tříčlenná družstva žáků deváté třídy, která procházela v ZOO celkem sedmi stanovišti. Na stanovištích si žáci vyslechli desetiminutový výklad a pak odpovídali na otázky, které jim organizátoři po každém stanovišti vyhodnotili. Stanoviště se týkala botaniky, mikrobiologie, fyziky, geologie, chemie,... Poutavé bylo stanoviště chemie, kde nás zaujala chemická šou - efektivní pokusy s dýmy, výbuchy a ohněm.

Jsem ráda, že jsme se mohli této soutěže zúčastnit a chválím žáky za pozornost a aktivitu.

Jana Jakešová

Fotogalerie - všechny fotografie:


Přírodovědný klokan

11:00:50V pátek 12. října 2018 se žáci 8. a 9. ročníku zapojili do celorepublikové soutěže Přírodovědný klokan.

Jejich úkolem bylo v průběhu čtyřiceti minut vyřešit celkem 24 úloh z přírodopisu, zeměpisu, matematiky a fyziky.

Na prvních pěti místech skončili:

1. Aneta Vokřálová,  8.ročník

2. Eliška Musilová,  8.ročník

3. Adam Holubář,  8.ročník

4. Anna Jakešová,  9.ročník

5. Pavla Matoušková,  8.ročník

Všem žákům děkujeme za účast!

Výsledky našich žáků zpracovala Hana Valíková a byly zaslány okresnímu důvěrníkovi Přírodovědného klokana panu Petru Přikrylovi.


Exkurze EVVO - CHKO Žďárské vrchy

Ve středu 12. září 2018 jsme se žáky 6. - 9. ročníku jeli na exkurzi do CHKO Žďárské vrchy. Jeli jsme přes Žďár nad Sázavou a naše první zastávka byla u plastiky Michala Olšiaka Hraniční kámen - je umístěna na břehu Pilské přehrady, socha orlice střeží moravské území, socha lva české a mezi nimi je hraniční kámen.

Následovala komentovaná prohlídka kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, stavitelem byl Jan Blažej Santini, zaujala nás symbolika čísel, především čísla 5.

Od parkoviště Pod Lisovskou skálou jsme po žluté turistické značce stoupali k nejvyššímu vrcholu Žďárských vrchů - Devíti skalám, nadmořská výška 836 m n. m. (je jen o 1 m nižší než nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny - Javořice). Název je odvozen z faktu, že rulové skály zde tvoří devět hlavních věží a každá má své jméno např. Záludná věž, Královský zámek,...

Cestou po modré turistické značce do Křižánek byly v lesích další rulové skály, zajímavá byla Bílá skála.

Počasí bylo slunečné, příroda krásná a žáci pozorní, co víc si přát...

Fotogalerie:

Jana Jakešová


Tonda Obal na cestách

V pátek 10. května 2019 naši školu navštívil lektor společnosti EKO-KOM s výukovým programem Tonda Obal na cestách. Každá třída z 1. až 9. ročníku strávila jednu hodinu povídáním o recyklaci odpadů a možnostech jejich dalšího zpracování a energetického využití. Aktivně si vyzkoušeli třídění odpadů do barevných kontejnerů, shlédli několik krátkých filmů z prostředí dalšího zpracování odpadů i jejich skladování.

Hana Valíková


Dům přírody Moravský kras

Ekologická exkurze - Dům přírody Moravský kras, Punkevní  jeskyně

Ve čtvrtek 25.dubna 2019 žáci 4. a 5. ročníku navštívili Moravský kras. Nejdříve jsme absolvovali výukový program Svět pravěkých lovců, ve kterém jsme se přenesli do doby člověka neandertálského a seznamovali se s jeho dobou. Poté jsme si vybrali roli podle knihy E. Štorcha Lovci mamutů a vydali se lovit soba pomocí pravěkých zbraní. Příběh Lovců mamutů nás provázel celým putováním velmi strmou cestou až nad propast Macochu. Sluníčko a příjemné počasí nás těšilo i při sestupu po modré turistické značce až k branám Punkevních jeskyní. Tam jsme se zchladili a kochali se krásou a majestátností této přírodní památky. Jízda lodičkami zakončila naši prohlídku jeskyní. Všichni jsme odjížděli unaveni, ale plni zážitků. Usmívající se


Zeměpisná olympiáda

Ve čtvrtek 31. ledna 2019 se žáci 6. ročníku zúčastnili školního kola zeměpisné olympiády. Celkem mohli získat 30 bodů. Úspěšní řešitelé byli ti, kteří zvládli práci alespoň na 60% tedy 18 bodů.

Do okresního kola postoupil s počtem 24 bodů Vojta Drápela, dalším úspěšným řešitelem byl Jan Valík s 18 body.

Děkuji všem žákům za účast.

Jana Jakešová
KONTAKTY

Základní škola a Mateřská škola
Václava Havla Žďárec,
okres Brno-venkov
Žďárec 28
594 56

zszdarec@seznam.cz

IČO: 709 405 84
Datová schránka: t847aex
FORMULÁŘ

Přejete si nás kontaktovat?

Jméno:
Telefon:
Email:
Zpráva:
Nevyplňujte email:


© ZŠ a MŠ Václava Havla Ždárec & Štefl software